Covid 19 Race Training

Lough Derg

Results are provisional as of 10:28 on July 1, 2020

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 4.5 1.0 (8.0) (8.0) 4.0 3.0 4.0 2.0 4.0 38.5 22.5
2nd     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 3.0 5.0 (7.0) 4.0 (25.0 OCS) 4.0 6.0 4.4 OOD 4.4 OOD 62.8 30.8
3rd     Laser 188055 KSC Govan Berridge   1100 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (25.0 DNC) 1.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 83.0 33.0
4th     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 (25.0 DSQ) 7.0 5.0 7.0 5.0 5.0 (8.0) 3.5 5.0 70.5 37.5
5th     Laser 188459 KSC Ronan Gilmartin   1100 6.0 3.0 3.0 2.0 (25.0 OCS) 1.0 2.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 92.0 42.0
6th     Laser 78874 KSC David Scott   1100 (10.0) 6.0 4.0 9.0 (25.0 DSQ) 6.0 5.0 6.0 OOD 6.0 OOD 77.0 42.0
7th     RS 400 1076 KSC Andrew Mullally Leon Mullally 942 4.5 9.0 (25.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 3.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 98.5 48.5
8th     RS 200 761 KSC Colin Hart Liam Hart 1046 8.0 11.0 6.0 8.5 OOD 8.5 OOD 8.5 OOD 9.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 109.5 59.5
9th     Laser 191307 KSC Brian Griffin   1100 9.0 8.0 10.0 5.0 3.0 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 117.0 67.0
10th     Laser 89875 KSC Declan Carey   1100 12.0 13.0 11.0 10.0 7.0 8.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 136.0 86.0
11th     RS 200 938 KSC Thomas Drayton Grace Kennedy 1046 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 6.0 6.0 9.0 25.0 DNC 25.0 DNC 8.0 154.0 104.0
12th     Laser 99752 KSC Alex voye   1100 1.0 4.0 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 157.0 107.0
13th     DEVOTI D-ZERO 101 KSC Rae hughes   1029 7.0 10.0 9.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 176.0 126.0
14th     RS 200 611 KSC Orla Imhoff Mila Le Mignon 1046 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 1.0 1.0 177.0 127.0
15th     RS 400 1452 KSC Govan Berridge David Coleman 942 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 3.5 2.0 180.5 130.5
16th     FIREBALL 148584 KSC Jim Ryan David Tanner 952 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 5.0 3.0 183.0 133.0
17th     RS 400 1436 KSC John Callanan Eoin Enright 942 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 6.0 187.0 137.0
18th     RS 200 624 KSC Shirley O'Neill ?? 1046 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 9.0 7.0 191.0 141.0
19th     FIREBALL 14817 KSC Andres Ana 952 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 9.0 191.0 141.0
20th     Topaz Uno 2970   Frank Glynn   1251 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 10.0 8.0 25.0 DNC 193.0 143.0
21st     FIREBALL 1471 KSC Peter Keogh Meabh Keogh 952 (25.0 DNC) 12.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 8.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 195.0 145.0
22nd     RS Zest Single 1 KSC Susan Le Mignon   1300 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 11.0 9.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 195.0 145.0
23rd     Laser 171377 KSC Mike Hart   1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 25.0 DNC 25.0 DNC 207.0 157.0
24th     TOPPER 20965 KSC Eoghan Keogh   1363 11.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 211.0 161.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     Laser 99752 KSC Alex voye   1100 0:18:53 0:17:10 1.0
2     Laser 188055 KSC Govan Berridge   1100 0:19:02 0:17:18 2.0
3     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 0:19:16 0:17:31 3.0
4     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:19:19 0:17:34 4.5
4     RS 400 1076 KSC Andrew Mullally Leon Mullally 942 0:16:33 0:17:34 4.5
6     Laser 188459 KSC Ronan Gilmartin   1100 0:19:24 0:17:38 6.0
7     DEVOTI D-ZERO 101 KSC Rae hughes   1029 0:19:12 0:18:40 7.0
8     RS 200 761 KSC Colin Hart Liam Hart 1046 0:19:56 0:19:03 8.0
9     Laser 191307 KSC Brian Griffin   1100 0:22:02 0:20:02 9.0
10     Laser 78874 KSC David Scott   1100 0:22:16 0:20:15 10.0
11     TOPPER 20965 KSC Eoghan Keogh   1363 0:14:30 0:21:17 11.0
12     Laser 89875 KSC Declan Carey   1100 0:25:22 0:23:04 12.0
13     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 DSQ   25.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:16:58 0:15:25 1.0
2     Laser 188055 KSC Govan Berridge   1100 0:17:27 0:15:52 2.0
3     Laser 188459 KSC Ronan Gilmartin   1100 0:18:47 0:17:05 3.0
4     Laser 99752 KSC Alex voye   1100 0:19:19 0:17:34 4.0
5     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 0:19:24 0:17:38 5.0
6     Laser 78874 KSC David Scott   1100 0:19:29 0:17:43 6.0
7     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 0:19:34 0:17:47 7.0
8     Laser 191307 KSC Brian Griffin   1100 0:19:46 0:17:58 8.0
9     RS 400 1076 KSC Andrew Mullally Leon Mullally 942 0:17:07 0:18:10 9.0
10     DEVOTI D-ZERO 101 KSC Rae hughes   1029 0:19:37 0:19:04 10.0
11     RS 200 761 KSC Colin Hart Liam Hart 1046 0:20:23 0:19:29 11.0
12     FIREBALL 1471 KSC Peter Keogh Meabh Keogh 952 0:18:58 0:19:55 12.0
13     Laser 89875 KSC Declan Carey   1100 0:22:40 0:20:36 13.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     Laser 188055 KSC Govan Berridge   1100 0:20:43 0:18:50 1.0
2     Laser 99752 KSC Alex voye   1100 0:21:20 0:19:24 2.0
3     Laser 188459 KSC Ronan Gilmartin   1100 0:21:27 0:19:30 3.0
4     Laser 78874 KSC David Scott   1100 0:22:23 0:20:21 4.0
5     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 0:22:37 0:20:34 5.0
6     RS 200 761 KSC Colin Hart Liam Hart 1046 0:21:36 0:20:39 6.0
7     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 0:22:52 0:20:47 7.0
8     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:22:58 0:20:53 8.0
9     DEVOTI D-ZERO 101 KSC Rae hughes   1029 0:22:30 0:21:52 9.0
10     Laser 191307 KSC Brian Griffin   1100 0:24:45 0:22:30 10.0
11     Laser 89875 KSC Declan Carey   1100 0:27:40 0:25:09 11.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     Laser 188055 KSC Govan Berridge   1100 0:25:20 0:23:02 1.0
2     Laser 188459 KSC Ronan Gilmartin   1100 0:25:37 0:23:17 2.0
3     RS 400 1076 KSC Andrew Mullally Leon Mullally 942 0:22:22 0:23:45 3.0
4     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 0:26:10 0:23:47 4.0
5     Laser 191307 KSC Brian Griffin   1100 0:26:20 0:23:56 5.0
6     RS 200 938 KSC Thomas Drayton Grace Kennedy 1046 0:25:05 0:23:59 6.0
7     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 0:26:50 0:24:24 7.0
8     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:26:58 0:24:31 8.0
9     RS 200 761 KSC Colin Hart Liam Hart 1046 OOD   8.5
10     Laser 78874 KSC David Scott   1100 0:27:17 0:24:48 9.0
11     Laser 89875 KSC Declan Carey   1100 0:28:40 0:26:04 10.0
12     RS Zest Single 1 KSC Susan Le Mignon   1300 0:19:54 0:30:37 11.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     Laser 188055 KSC Govan Berridge   1100 0:24:22 0:22:09 1.0
2     RS 400 1076 KSC Andrew Mullally Leon Mullally 942 0:21:26 0:22:45 2.0
3     Laser 191307 KSC Brian Griffin   1100 0:25:57 0:23:35 3.0
4     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:26:10 0:23:47 4.0
5     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 0:26:52 0:24:25 5.0
6     RS 200 938 KSC Thomas Drayton Grace Kennedy 1046 0:27:10 0:25:58 6.0
7     Laser 89875 KSC Declan Carey   1100 0:29:00 0:26:22 7.0
8     FIREBALL 1471 KSC Peter Keogh Meabh Keogh 952 0:25:26 0:26:43 8.0
9     RS 200 761 KSC Colin Hart Liam Hart 1046 OOD   8.5
10     RS Zest Single 1 KSC Susan Le Mignon   1300 0:19:10 0:29:29 9.0
11     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 OCS   25.0
11     Laser 188459 KSC Ronan Gilmartin   1100 OCS   25.0
11     Laser 78874 KSC David Scott   1100 DSQ   25.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     Laser 188459 KSC Ronan Gilmartin   1100 0:11:10 0:10:09 1.0
2     RS 400 1076 KSC Andrew Mullally Leon Mullally 942 0:09:35 0:10:10 2.0
3     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:11:12 0:10:11 3.0
4     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 0:11:56 0:10:51 4.0
5     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 0:12:32 0:11:24 5.0
6     Laser 78874 KSC David Scott   1100 0:12:34 0:11:25 6.0
7     Laser 191307 KSC Brian Griffin   1100 0:13:02 0:11:51 7.0
8     Laser 89875 KSC Declan Carey   1100 0:14:20 0:13:02 8.0
9     RS 200 761 KSC Colin Hart Liam Hart 1046 OOD   8.5
10     RS 200 938 KSC Thomas Drayton Grace Kennedy 1046 0:13:50 0:13:13 9.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     Laser 188055 KSC Govan Berridge   1100 0:21:02 0:19:07 1.0
2     Laser 188459 KSC Ronan Gilmartin   1100 0:22:07 0:20:06 2.0
3     RS 400 1076 KSC Andrew Mullally Leon Mullally 942 0:19:07 0:20:18 3.0
4     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:22:33 0:20:30 4.0
5     Laser 78874 KSC David Scott   1100 0:22:38 0:20:35 5.0
6     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 0:23:04 0:20:58 6.0
7     Laser 171377 KSC Mike Hart   1100 0:24:17 0:22:05 7.0
8     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 0:25:17 0:22:59 8.0
9     RS 200 761 KSC Colin Hart Liam Hart 1046 0:27:10 0:25:58 9.0
10     Topaz Uno 2970   Frank Glynn   1251 22:58 0:36:43 10.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     RS 200 611 KSC Orla Imhoff Mila Le Mignon 1046 0:27:50 0:26:37 1.0
2     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:29:20 0:26:40 2.0
3     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 0:29:35 0:26:54 3.5
3     RS 400 1452 KSC Govan Berridge David Coleman 942 0:25:20 0:26:54 3.5
5     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 OOD   4.4
6     FIREBALL 148584 KSC Jim Ryan David Tanner 952 0:26:17 0:27:37 5.0
7     Laser 78874 KSC David Scott   1100 OOD   6.0
7     RS 400 1436 KSC John Callanan Eoin Enright 942 0:27:28 0:29:09 6.0
9     FIREBALL 14817 KSC Andres Ana 952 0:31:00 0:32:34 7.0
10     Topaz Uno 2970   Frank Glynn   1251 0:41:00 0:32:46 8.0
11     RS 200 624 KSC Shirley O'Neill ?? 1046 0:37:25 0:35:46 9.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     RS 200 611 KSC Orla Imhoff Mila Le Mignon 1046 0:16:50 0:16:06 1.0
2     RS 400 1452 KSC Govan Berridge David Coleman 942 0:15:45 0:16:43 2.0
3     FIREBALL 148584 KSC Jim Ryan David Tanner 952 0:16:15 0:17:04 3.0
4     Laser 177870 KSC Frank Larkin   1100 0:19:00 0:17:16 4.0
5     Laser 215187 KSC Shane Ryan   1100 OOD   4.4
6     Laser 173085 KSC Jonathan Foley   1100 0:19:05 0:17:21 5.0
7     Laser 78874 KSC David Scott   1100 OOD   6.0
7     RS 400 1436 KSC John Callanan Eoin Enright 942 0:16:45 0:17:47 6.0
9     RS 200 624 KSC Shirley O'Neill ?? 1046 0:19:40 0:18:48 7.0
10     RS 200 938 KSC Thomas Drayton Grace Kennedy 1046 0:19:45 0:18:53 8.0
11     FIREBALL 14817 KSC Andres Ana 952 0:18:10 0:19:05 9.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com